השפעתה של אלימות בחיי הנישואין על גירושין

אלימות במשפחה הפכה בשנים האחרונות למכת מדינה. גם אלימות מילולית וגם אלימות פיזית, מעמידים את הקרבן במצב של פחד וטרור מתמיד. חלק גדול מהאנשים הסובלים מאלימות, מחליטים לסיים את הקשר ולפתוח בהליך גירושין. כיצד מוצאים את הכוח לעשות זאת במצב הקיים, ואיך הכי נכון לפעול כשרוצים להתגרש לאחר חוויית אלימות

הגשת בקשה לצו הרחקה

כאשר האישה טוענת כי העילה לגירושין הינה אלימות פיזית או מילולית ניתן להגיש, באמצעות עורך הדין או מי שמייצג אותך בהליך הגירושין, בקשה לצו הרחקה או צו הגנה, אשר מטרתם להגן עלייך ועל ילדייך ולמנוע מהבעל גישה אל האזורים בהם אתם שוהים. על מנת לקבל צו הגנה, עלייך להוכיח שאכן בוצעה עבירה וכי כל קשר או מגע עם בעלך, מסכן את חייך. באם ישנן הוכחות לאלימות ובעיקר אם הגשת בקשה לפתוח בהליך גירושין, סביר להניח שינתן צו הגנה.

חשוב לדעת: גם במקרים בהם אין כל הוכחה, היות והאלימות התרחשה ללא עדים, מדובר במעמד של מילה כנגד מילה ובית המשפט רשאי לפסוק בהתאם להתרשמותו ואמינותו של כל צד.

השפעת אלימות על חלוקת רכוש או הסדרי ראייה

באופן עקרוני, אין הסיבה בגינה הוגשה בקשת הגט, משפיעה על חלוקת רכוש ולכן סביר להניח שאם לא מדובר במשהו קיצוני או בניסיון שלך לעשוק ולרמות את בת זוגך, זה שהיית אלים/ה כלפיו/ה לא נותן לך/ה יתרונות מבחינת חלוקת הרכוש. לגבי הסדרי ראייה, כאן כבר המצב מורכב יותר ודורש מיומנות של איש מקצוע, שכן בית המשפט או בית הדין הרבני ייבחן את כל הנוגע לרווחתם וביטחונם של הילדים. האם היית אלים/ה רק כלפי אשתך/בעלך או גם כלפיהם, האם הם היו עדים להתנהגות לא נורמטיבית, האם הם מפחדים להיות איתך? האם יש חשש שהילדים שלך יפגעו מהאלימות שלך? התשובות לשאלות הללו תקבענה את אופי הסדרי הראייה. כך שיכול להיות שבשלב ראשון תאלץ לראות אותם תחת פיקוח (לדוגמא ב"מרכז קשר"), עד אשר תקבל טיפול. הכול כאמור תלוי בנסיבות האירוע ובהחלטת בית המשפט.

זימון ילדים כעדים

באם ילדייך יכולים לשפוך אור על המצב ואת/ה סמוך/ה ובטוח/ה שיוכלו להתמודד עם מתן עדות, כנגד אביהם או אמם, תוכל/י, באמצעות טוען רבני או עו"ד לגירושין, לעתור לבית הדין הרבני הגדול, בבקשה לשמוע את עדות הילדים. חשוב מאוד לקבל ייעוץ לפני שמערבים ילדים בהליך רגיש כל כך ולפעול בחוכמה וברגישות ועל מנת לסיים את הליך הגירושין על הצד הטוב ביותר.

עם זאת, לבית הדין סמכות לקבוע כי מתן העדות על ידי ילדייך הקטינים תפגע בביטחונם או תערער את מצבם הפיזי או הנפשי ועל כן יתנגד לזימונם לעדות.

גירושין זהו הליך מורכב, על אחת כמה וכמה כשמדובר בגירושין שמערבים אלימות. חשוב מאוד לקבל ייעוץ ולפעול ברגישות, בהתאם לסיטואציה, על מנת לסיים את הגירושין עם מינימום משקעים ונזק.

תגים: , , ,

ניתן להשאיר כאן שאלה או תגובה ואנו נענה בהקדם: